Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Národná sieť Slovenských Miestnych Akčných SkupínHľadať
 
 

Vedenie Národnej siete MAS sa stretlo s ministerkou G. MatečnouVytlačiť
 

Predstavitelia Národnej siete Miestnych akčných skupín sa v pondelok stretli na pracovnom stretnutí s Gabrielou Matečnou, ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. NS MAS zastupovali predseda Š. Škultéty, podpredseda M. Semančík a projektový manažér MAS Strážovské vrchy D. Pavlačka. Okrem samotnej ministerky boli na stretnutí prítomní aj zástupcovia za program rozvoja vidieka, IROPu ako aj Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

Dôvodom stretnutia boli obavy miestnych akčných skupín s napĺňaním cieľov a záväzkov SR v oblasti rozvoja vidieka v súvislosti s implementáciou prístupu LEADER prostredníctvom CLLD. Na stretnutí zástupcovia národnej siete kritizovali veľkú byrokratickú záťaž, ktorá je kladená na jednotlivé organizácie, najmä čo sa týka vykazovania  samotného chodu a pracovných výkazov. Na základe argumentov samotná ministerka uznala opodstatnenosť tejto kritiky. Po vzájomnej dohode NS MAS zašle riadiacemu orgánu svoj konkrétny zjednodušený návrh výkazu prác a prebehne aj konzultačné stretnutie s Certifikačným orgánom na Ministerstve financií SR.

Následne na stretnutí bola prediskutovaná téma financovania prevádzky miestnych akčných skupín po októbri 2019. Zástupcova masiek poukázali na skutočnosť, že plánované vyhlásenie výziev na chod MASiek v auguste nijakým spôsobom nerieši problém, ktorý nastane po októbri z hľadiska financovania organizácií. Je reálne riziko, že z dôvodu procesov v posudzovaní oprávnenosti žiadosti na ďalší chod po tomto dátume ostanú mnohé subjekty niekoľko mesiacov bez finančných prostriedkov. Zástupcovia IROPu prisľúbili maximálnu súčinnosti a promptnosť pri vyhodnocovaní samotných žiadostí. Podľa ich stanoviska už dnes boli zo strany IROPu prijaté opatrenia, či už personálneho alebo manažérskeho charakteru tak, aby nedochádzalo k zbytočným prieťahom.

Obe strany si odobrili časové rámce z hľadiska manažmentu výziev z jednotlivých opatrení (PRV a IROP) od ich vyhlásenia až po samotné preplatenie projektu. Zástupcovia rezortu ich označili za reálne a zo strany riadiaceho orgánu bude vyvinuté maximálne úsilie o súčinnosť v rámci týchto záležitostí.

Predseda Škultéty pozval predstaviteľov rezortu na čele s ministerkou na konferenciu, ktorú bude Národná sieť organizovať na jeseň tohto roka. Konferencia pod názvom „Súčasné problémy CLLD na Slovensku v intenciách budúcej politiky“ sa bude venovať nielen problémom, ktorým dnes čelíme, ale primárne sa bude zaoberať tým, ako nastaviť systém fungovania v budúcom programovacom období. Zo strany ministerstva zaznel aj prísľub, aby sa členom pracovnej skupiny pre „budúce politiky“ stal aj zástupca MASiek, keďže doteraz sme tam nemali svoje zastúpenie.

Zástupcova oboch strán sa dohodli na vzájomnom informovaní v prípade, že nastanú problémy pri prijímaných jednotlivých opatrení dohodnutých na stretnutí.


 
 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka