Menu
Národná Sieť Miestnych Akčných Skupín Slovenskej Republiky

S čím Vám môžeme pomôcť ?

rozšírené vyhľadávanie

Prečo LEADER na Slovensku nefunguje? Miestne akčné skupiny hodnotia stav implementácie úspešného európskeho prístupu

Prečo LEADER na Slovensku nefunguje? Miestne akčné skupiny hodnotia stav implementácie úspešného európskeho prístupu

V Hrabove (okres Ružomberok) sa 29. a 30. novembra konala dvojdňová konferencia s medzinárodnou účasťou CLLD na Slovensku – ako ďalej?

Približne stovka účastníkov z miestnych akčných skupín (MAS) sa venovala aktuálnym problémom pri implementácii LEADER/CLLD na Slovensku a nadchádzajúcemu programovému obdobiu.

Situácia v implementácii LEADER nie je na Slovensku ideálna. Pritom ide o európsky nástroj na rozvoj vidieka, ktorý sa v Európskej únii veľmi úspešne uplatňuje od roku 1991. Ako pripomenul predseda NS MAS SR Štefan Škultéty, mnohé politické elity stále nepochopili význam tohto prístupu. „Na začiatku programového obdobia nebol systém dobre nastavený a teraz sa trápime všetci – miestne akčné skupiny, aj riadiace orgány. Je záujem na oboch stranách, ale ak nenájdeme politickú podporu, nikam sa neposunieme.“ Ako dodal, „dnes doplácame na to, že implementácia sa zhustila do krátkeho časového obdobia. Ak nepríde politické rozhodnutie dramaticky navýšiť personálne kapacity, tak je reálna obava, že nestihneme vyčerpať finančné prostriedky v tomto období, a to nie kvôli nedostatku projektov, alebo ich nekvalite, ale kvôli nedostatočným personálnym kapacitám.“

Súčasnú situáciu v implementácii CLLD negatívne ovplyvňuje nízka kredibilita Slovenska v zahraničí.  Spôsobili ju rôzne kauzy, ktoré sa na Slovensku prevalili. Skonštatovala to riaditeľka odboru Pôdohospodárskej platobnej agentúry Monika Csonková, ktorá zároveň pripustila, že komplikovanosť procesu zvyšuje mieru chybovosti a Slovensko postupne zaviedlo toľko podmienok, že to žiadatelia nedokážu zvládnuť. Podľa jej slov však nie je dôvod na frustráciu, pretože financií v systéme je dosť: „K dispozícii je 100 miliónov eur, ktoré sa majú rozpustiť do územia. V januári bolo v rámci opatrenia 19 preplatených 200 tisíc eur, čo naozaj nestačí, ale v novembri táto suma dosiahla už takmer 1,5 milióna eur. Stále to nie je dostatočné, ale už vidno, že sme sa posunuli.“ Monika Csonková upozornila aj na pozitíva, ktoré sa v tomto roku podarilo dosiahnuť: „Máme pridelenú dodatočnú alokáciu, aktualizovali sme systém riadenia a upravili sme príručku a systém zjednodušeného vykazovania – to sú dva determinanty, na ktorých chceme stavať.“

Predseda Národnej siete MAS však zdôraznil, že je dôležité venovať pozornosť aj nachádzajúcemu programovaciemu obdobiu, na čo neostáva miestnym akčným skupinám priestor: „Dostali sme sa do slučky – meškali sme v aktuálnom programovacom období – teraz sa intenzívne sústreďujeme na implementáciu a neostáva nám kapacita, aby sme sa pripravili na nové programovacie obdobie. Pritom sa chcem vyvarovať chýb.

V rámci programu vystúpili zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Pôdohospodárskej platobnej agentúry a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorí predstavili aktuálnu situáciu v implementácii LEADER a CLLD, animačné aktivity a príklady dobrých projektov.

 

Svoje skúsenosti v implementácii prístupu LEADER si účastníci porovnali so situáciou v Českej republike, kde miestne akčné skupiny využívali viac operačných programov a v čerpaní zdrojov sú podstatne úspešnejší. V rámci konferencie online vystúpil aj námestník ministra pro místní rozvoj Českej republiky Radim Sršeň, ktorý na situáciu na Slovensku reagoval slovami „neviem, prečo to u nás funguje a u vás nie.“ 

Konferenciu CLLD na Slovensku – ako ďalej? zorganizovala Národná sieť miestnych akčných skupín Slovenskej republiky, ktorá aktuálne združuje 72 zo 108 miestnych akčných skupín na Slovensku.

***

Hrabovo 30. novembra 2022

Veronika Fitzeková

Dátum vloženia: 30. 11. 2022 15:22
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 1. 2023 9:05
Autor: Veronika Fitzeková

O nás

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Sociálne siete

Mohlo by Vás zaujímať

hore